جرثقیلهای سقفی

Hoist

Trolley

Droop کنترل

Fire mode

FRENIC-HVAC

فن های بزرگ تهویه / تخلیه هوا

 

در کلیه مکانهایي که دسترسي به آنها مشکل است و یا زمان تخلیه افراد در شرایط اضطراری نسبتاً طولانی است، فن های تهويه/ تخلیه هوا نصب می شوند . به عنوان مثال می توان تونل های خودرو، پارکینگ های مسقف ، ایستگاه های مترو، ساختمان های عمومی و ... را نام برد. هدف اصلی از بکار بردن فرکانس اینورتر برای اين نوع از فن ها، کنترل مقدار هوای ورودی و هوای تخلیه شده است.

برای نمونه در یک تونل خودرو با توجه به ساختار تونل که در شکل دیده می شود آرایش مختلفی از فن ها وجود دارند. درحالت عادی وظیفه فن ها کنترل مقدار گاز CO که از ماشین های بنزین سوز ایجاد می شود و دود حاصل از احتراق در داخل تونل ها است . سنسورهای نصب شده در داخل تونل در مورد میزان گاز CO همچنین دود موجود در تونل اطلاعات لازم را دراختيار درایو قرار می دهند.

 

 

وظیفه درایوها راه اندازی فن ها به نحوی است که يك رانندگی بی خطر و امن را در داخل تونل مسیر سازند و با توجه به سیگنال های ارسال شده از حسگرها، فن ها با سرعت مورد نیاز از کم تا زیاد شروع بکار بکنند و در صورتی که یک یا دو فن نتوانند تخلیه لازم را انجام دهند، فن های دیگر را به کار می افتند.

درهنگام آتش سوزی، سیستم به نحوی برنامه نویسی شده است که تمامی فن ها با حداکثر سرعت کار می کنند تا دود حاصل از آتش سوزی سریعاً تخلیه گردد.

 

مشخصه های مورد نیاز یک درایو برای کاربرد تخلیه هوا

 

1. حالت اضطرار

درحالت ( آتش سوزی ) اینورتر باید در حالت Fire mode به کار ادامه دهد. در این حالت کلیه خطاهای سیستم نادیده گرفته می شوند و هدف فقط کارکردن فن جهت تخلیه دود است . معمولاً خطاها باعث توقف درایو و نتیجه کار نکردن فن می شوند.

 

2. تغییر حالت کار

در مواقع آتش سوزی باید سیستم فن از حالت تهویه هوا به حالت تخلیه هوا تغییر وضعیت دهد و این کار باید در حداکثر 30 ثانیه انجام پذیرد.

 

3. حرارت

دمای کاری بین 40+ تا 10- درجه سانتی گراد است و در برخی ازموارد حتی 50+ نیز ممکن است. بنابراین اینورتر ها باید تا 70+ درجه سانتی گراد بتوانند کار خود را انجام دهند.

 

4. سیگنال های خروجی کنترل درایو

1-      اینورنر در حالت آلارم

2-      اینورتر در حالت کار

3-      به سرعت نهایی تنظیم شده رسیده است.

 

5. شبکه های ارتباطی

شبکه های رایج در BMS و یا صنعت

 

6.     ورودی ایمن

در برخی از موارد " STO SIL 2 " مورد نياز است.

 

7. نحوه کنترل

PID

 

8.  میزان هارمونی های ایجاد شده

در برخی موارد مشتری خواهان كاهش هارمونی ها بيشتر از استاندارد است.

 

9.    نصب

حداقل باید اینورتر دارای IP21 باشد. معمولاً اینورتر داخل تابلو در اتاق کنترل نصب می شود و فاصله آن از فن از چندین متر تا 500 متر می رسد.

راه حل شرکت فوجی الکتریک

 

 

اینورترهای تخصصي FRENIC-HVAC برای فن تمامی نیاز های گفته شده را بر آورد می کنند و در صورت نیاز به هارمونی کمتر از استاندارد می توان فیلتر ها مناسب را بر روی آن نصب شود.

 

 

مزایای استفاده از اینورتر FRNENIC-HVAC

 

- PID قوی ( یک عدد  PID اصلی و 4 عدد PID کمکی)

- قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی بصورت اتوماتیک بدون تنظيمات خاص حتی ازسرعت های پایین فن

- صفحه کلید بسیار کارا جهت انجام تنظیمات اینورتر در محل و همچنین توانایی تنظیم سه فرکانس پرشی

- توانايي پيدا كردن سرعت چرخش آزاد فن (بر اثر جريان هوا معمولا فن ها به صورت آزاد مي چخرخند) و يا در هنگام قطع و وصل شدن جريان برق و شروع به کار از همان سرعت

- تا توان DCR ،90KW و فیلتر EMC بر روی درایو بصورت استاندارد نصب می باشند.

- مدل IP55 تا توان 90کیلو وات قابل ارائه هستند.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

جرثقيل هاي سقفي را معمولاً در صنايع مختلف بخصوص صنايع سنگين مي توان ديد.

در جرثقيل هاي سقفي حركت افقي (Trolley) در طول محل نصب جرثقيل انجام مي پذيرد و بخش ديگري نيز وظيفه حركت عمودي و يا به اصطلاح بالا و پايين بردن بار را در طول حركت افقي بر عهده دارد. حركت عمودي را (Hoist) مي نامند.

ازموارد استفاده صنعتي جرثقيل هاي سقفي مي توان در صنايع فلزي براي بلند كردن رول هاي فلزي جهت جابجايي نام برد و يا در صنايع كاغذ سازي براي جابجايي رول هاي سنگين كاغذ مورد استفاده قرار مي گيرد. استفاده از جرثقيل هاي سقفي در كليه مراحل توليد، قسمت بارگيري و پايان كار ضروري است .

 

نيازهاي فني جهت استفاده از اينورتر در جرثقيل هاي سقفي

همانطور كه گفته شد در جرثقيل هاي سقفي حركت هاي عمودي (Hoist) و افقي(Trolley) نامیده می‌شوند، كه اين دو حركت مي توانند به تنهايي و يا در حالت تركيبي انجام پذيرند. حركت عمودي مشكل ترين حركت در يك جرثقيل سقفي است، زيرا اينورترها بايد قابليت تحمل بار اضافي در هنگام افزايش يا كاهش سرعت را بدون ايجاد هرگونه مشكلي را داشته باشند.

به عبارت ديگر كنترل سريع و دقيق سرعت از الزامات كار است. اين امكان بايد در سرعت هاي پايين هم وجود داشته باشد سرعتي كه براي جرثقيل سقفي معمول است. در اكثر موارد براي بالا بردن دقت در موقعيت يابي از يك انكودر بصورت كنترل حلقه بسته در اينورتر استفاده مي شود.

همچنين جرثقيل ها سرعت هاي متفاوتي دارند. سرعت بالا جهت حركت افقي در طول مسير و پايين آوردن سرعت در رسيدن به مقصد جهت دقت در گذاشتن بار در محل دقيق خود مورد نياز است.

در حركت بالا و پايين بار نيز موتور Hoist در حالت موتوري يا ژنراتوري كار مي كند كه در حالت ژنراتور قابليت اتلاف انرژي در مقاومت و يا برگرداندن انرژي به شبكه بايد از قابليت هاي فركانس اينورتر باشد.

راه حل فوجي الكتريك

شركت فوجي الكتريك با ارائه انواع اينورترها شامل مدل هاي Open Loop و Closed Loop نياز هاي مشتريان پاسخ داده است. مدل كوچك Mini در حالت Open loop و مدل­هاي ACE، Mega و VG همگی در حالت Open/Closed Loop راه حل مناسبي براي جرثقيل هاي سقفي هستند. موتورهاي مختلف قابل كنترل با اينورترهاي فوجي الكتريك هستند و با برنامه نويسي در داخل اينورتر مي توان نيازهاي مختلف را به سادگي بدون نياز به PLC برآورد كرد. در صورتيكه براي يك حركت نياز به چند موتور باشد، اينورترهاي شركت فوجي الكتريك قابليتي به نام Droop دارند كه سرعت موتور را براساس بار آن تنظيم مي كند. به عبارت ديگر اينورتر از كاركرد يك موتور بر ضد موتور ديگر جلوگيري مي كند.

 

از ساير مزايايي اينورترهاي فوجي الكتريك ميتوان :

  • توان از 4/0 كيلو وات تا 3 مگاوات
  • 200% اضافه بار تا سه ثانيه و يا 150% تا يك دقيقه
  • داشتن فيلتر EMC تا توان 710 كيلو وات به صورت استاندارد و برای توان های بالاتر انتخابی
  • تنظيم اتوماتيك سرعت براساس بار
  • تنظيم چهار موتور مختلف قابل ذخيره و استفاده درداخل اينورتر
  • Droop كنترل
  • پشتيباني از انواع شبكه هاي صنعتي
  • داشتن ورودي ايمني

 

 

 

درباره ما

ارائه محصولات با کیفیت در زمینه اتوماسیون صنعتی و برق از شرکتهای معروف و به نام دنیا برای مصرف کنندگان داخلی و همچنین ارائه خدمات فنی مرتبط با آنها از دلایل اصلی شکل گیری شرکت آریاتک‌سان در اوایل سال 1383 بود ...

 

بیشتر...

solar desert

Vector Smart Object

lat/lng : 35.741579  /  51.410923

35°44'29.7"N 51°24'39.3"E

درباره ما

ارائه محصولات با کیفیت در زمینه اتوماسیون صنعتی و برق از شرکتهای معروف و به نام دنیا برای مصرف کنندگان داخلی و همچنین ارائه خدمات فنی مرتبط با آنها از دلایل اصلی شکل گیری شرکت آریاتک‌سان در اوایل سال 1383 بود ...

 

بیشتر ...

تماس با ما

آدرس : خیابان خالد اسلامبولی (وزراء) ، روبروی خیابان 35 ، 

            پلاک 102 ، واحد 3                           

            تهران - کد پستی : 1516739614

تارنما : www.aryataxan.com

رایانامه : info[at]aryataxan.com

كانال‌های اجتماعی :          

تلفن : 1274 8244  (021)   -   1275 8244  (021)

دورنگار : 9707 8877 (021)

   شمارهٔ واتساپ : ۰۲۱۸ ۲۳۹ - ۰۹۳۹

Truck

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

Storage

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .