کاربردهای صنعتی

کاربردهای صنعتی محصولات فوجی الکتریک

فن های بزرگ تهویه / تخلیه هوا

در کلیه مکان هایی که دسترسی به آنها مشکل است و یا زمان تخلیه افراد در شرایط اضطراری نسبتاً طولانی است، فن های تهویه/ تخلیه هوا نصب می شوند . به عنوان مثال می توان تونل های خودرو، پارکینگ های مسقف ، ایستگاه های مترو، ساختمان های عمومی و … را نام برد. هدف اصلی از بکار بردن فرکانس اینورتر برای این نوع از فن ها، کنترل مقدار هوای ورودی و هوای تخلیه شده است.

برای نمونه در یک تونل خودرو با توجه به ساختار تونل که در شکل دیده می شود آرایش مختلفی از فن ها وجود دارند. درحالت عادی وظیفه فن ها کنترل مقدار گاز CO که از ماشین های بنزین سوز ایجاد می شود و دود حاصل از احتراق در داخل تونل ها است . سنسورهای نصب شده در داخل تونل در مورد میزان گاز CO همچنین دود موجود در تونل اطلاعات لازم را دراختیار درایو قرار می دهند.

وظیفه درایوها راه اندازی فن ها به نحوی است که یک رانندگی بی خطر و امن را در داخل تونل مسیر سازند و با توجه به سیگنال های ارسال شده از حسگرها، فن ها با سرعت مورد نیاز از کم تا زیاد شروع بکار بکنند و در صورتی که یک یا دو فن نتوانند تخلیه لازم را انجام دهند، فن های دیگر را به کار می افتند.

درهنگام آتش سوزی، سیستم به نحوی برنامه نویسی شده است که تمامی فن ها با حداکثر سرعت کار می کنند تا دود حاصل از آتش سوزی سریعاً تخلیه گردد.

مشخصه های مورد نیاز یک درایو برای کاربرد تخلیه هوا

۱. حالت اضطرار

درحالت ( آتش سوزی ) اینورتر باید در حالت Fire mode به کار ادامه دهد. در این حالت کلیه خطاهای سیستم نادیده گرفته می شوند و هدف فقط کارکردن فن جهت تخلیه دود است . معمولاً خطاها باعث توقف درایو و نتیجه کار نکردن فن می شوند.

۲. تغییر حالت کار

در مواقع آتش سوزی باید سیستم فن از حالت تهویه هوا به حالت تخلیه هوا تغییر وضعیت دهد و این کار باید در حداکثر ۳۰ ثانیه انجام پذیرد.

۳. حرارت

دمای کاری بین ۴۰+ تا ۱۰- درجه سانتی گراد است و در برخی ازموارد حتی ۵۰+ نیز ممکن است. بنابراین اینورتر ها باید تا ۷۰+ درجه سانتی گراد بتوانند کار خود را انجام دهند.

۴. سیگنال های خروجی کنترل درایو

۱- اینورنر در حالت آلارم

۲- اینورتر در حالت کار

۳- به سرعت نهایی تنظیم شده رسیده است.

۵شبکه های ارتباطی

شبکه های رایج در BMS و یا صنعت

۶. ورودی ایمن

در برخی از موارد ” STO SIL 2 ” مورد نیاز است.

۷. نحوه کنترل

PID

۸. میزان هارمونی های ایجاد شده

در برخی موارد مشتری خواهان کاهش هارمونی ها بیشتر از استاندارد است.

۹. نصب

حداقل باید اینورتر دارای IP21 باشد. معمولاً اینورتر داخل تابلو در اتاق کنترل نصب می شود و فاصله آن از فن از چندین متر تا ۵۰۰ متر می رسد.

راه حل شرکت فوجی الکتریک

اینورترهای تخصصی FRENIC-HVAC برای فن تمامی نیاز های گفته شده را بر آورد می کنند و در صورت نیاز به هارمونی کمتر از استاندارد می توان فیلتر ها مناسب را بر روی آن نصب شود.

مزایای استفاده از اینورتر FRNENIC-HVAC

– PID قوی ( یک عدد  PID اصلی و ۴ عدد PID کمکی)

– قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی بصورت اتوماتیک بدون تنظیمات خاص حتی ازسرعت های پایین فن

– صفحه کلید بسیار کارا جهت انجام تنظیمات اینورتر در محل و همچنین توانایی تنظیم سه فرکانس پرشی

– توانایی پیدا کردن سرعت چرخش آزاد فن (بر اثر جریان هوا معمولا فن ها به صورت آزاد می چخرخند) و یا در هنگام قطع و وصل شدن جریان برق و شروع به کار از همان سرعت

– تا توان DCR ،۹۰KW و فیلتر EMC بر روی درایو بصورت استاندارد نصب می باشند.

– مدل IP55 تا توان ۹۰کیلو وات قابل ارائه هستند.

جرثقیل های سقفی

در جرثقیل های سقفی حرکت افقی (Trolley) در طول محل نصب جرثقیل انجام می پذیرد و بخش دیگری نیز وظیفه حرکت عمودی و یا به اصطلاح بالا و پایین بردن بار را در طول حرکت افقی بر عهده دارد. حرکت عمودی را (Hoist) می نامند.

ازموارد استفاده صنعتی جرثقیل های سقفی می توان در صنایع فلزی برای بلند کردن رول های فلزی جهت جابجایی نام برد و یا در صنایع کاغذ سازی برای جابجایی رول های سنگین کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از جرثقیل های سقفی در کلیه مراحل تولید، قسمت بارگیری و پایان کار ضروری است .

جرثقیل های سقفی را معمولاً در صنایع مختلف بخصوص صنایع سنگین می توان دید.

نیازهای فنی جهت استفاده از اینورتر در جرثقیل های سقفی

همانطور که گفته شد در جرثقیل های سقفی حرکت های عمودی (Hoist) و افقی(Trolley) نامیده می‌شوند، که این دو حرکت می توانند به تنهایی و یا در حالت ترکیبی انجام پذیرند. حرکت عمودی مشکل ترین حرکت در یک جرثقیل سقفی است، زیرا اینورترها باید قابلیت تحمل بار اضافی در هنگام افزایش یا کاهش سرعت را بدون ایجاد هرگونه مشکلی را داشته باشند.

به عبارت دیگر کنترل سریع و دقیق سرعت از الزامات کار است. این امکان باید در سرعت های پایین هم وجود داشته باشد سرعتی که برای جرثقیل سقفی معمول است. در اکثر موارد برای بالا بردن دقت در موقعیت یابی از یک انکودر بصورت کنترل حلقه بسته در اینورتر استفاده می شود.

همچنین جرثقیل ها سرعت های متفاوتی دارند. سرعت بالا جهت حرکت افقی در طول مسیر و پایین آوردن سرعت در رسیدن به مقصد جهت دقت در گذاشتن بار در محل دقیق خود مورد نیاز است.

در حرکت بالا و پایین بار نیز موتور Hoist در حالت موتوری یا ژنراتوری کار می کند که در حالت ژنراتور قابلیت اتلاف انرژی در مقاومت و یا برگرداندن انرژی به شبکه باید از قابلیت های فرکانس اینورتر باشد.

راه حل فوجی الکتریک

شرکت فوجی الکتریک با ارائه انواع اینورترها شامل مدل های Open Loop و Closed Loop نیاز های مشتریان پاسخ داده است. مدل کوچک Mini در حالت Open loop و مدل­های ACE، Mega و VG همگی در حالت Open/Closed Loop راه حل مناسبی برای جرثقیل های سقفی هستند. موتورهای مختلف قابل کنترل با اینورترهای فوجی الکتریک هستند و با برنامه نویسی در داخل اینورتر می توان نیازهای مختلف را به سادگی بدون نیاز به PLC برآورد کرد. در صورتیکه برای یک حرکت نیاز به چند موتور باشد، اینورترهای شرکت فوجی الکتریک قابلیتی به نام Droop دارند که سرعت موتور را براساس بار آن تنظیم می کند. به عبارت دیگر اینورتر از کارکرد یک موتور بر ضد موتور دیگر جلوگیری می کند.

از سایر مزایایی اینورترهای فوجی الکتریک میتوان :

  • توان از ۴/۰ کیلو وات تا ۳ مگاوات
  • ۲۰۰% اضافه بار تا سه ثانیه و یا ۱۵۰% تا یک دقیقه
  • داشتن فیلتر EMC تا توان ۷۱۰ کیلو وات به صورت استاندارد و برای توان های بالاتر انتخابی
  • تنظیم اتوماتیک سرعت براساس بار
  • تنظیم چهار موتور مختلف قابل ذخیره و استفاده درداخل اینورتر
  • Droop کنترل
  • پشتیبانی از انواع شبکه های صنعتی
  • داشتن ورودی ایمنی